в Бібліотечні новини, Новини 2019, Усі новини, Фото, Фото 2019

З усіх християнських свят саме Різдво асоціюється з дитинством і родиною. По суті, Різдво — це день народження Спасителя, він — Чудесне Дитя, Божий Син, здійснення пророцтв, отже, Диво. Дивовижність Господнього втілення, незвичайна зоря над вертепом, поклоніння мудреців-магів. Все це надає Різдвяним святам особливої атмосфери сподівання і очікування дива.

У ці зимові дні ми живемо у передчутті доброї новорічної та різдвяної казки. Як добре довгий зимовий вечір провести з улюбленою книгою, а також з горнятком запашної кави. Є нагода завітати до бібліотеки і обрати книжки, які передають дух зимових свят.

Не залишились осторонь теми Різдва і українські письменники. В українській літературі одними з перших різдвяних історій також були казки. Повість Миколи Гоголя «Ніч перед Різдвом», що увійшла до збірки «Вечори на хуторі біля Диканьки» поєднала в собі казково-містичну фантазію автора із реальними різдвяними традиціями: колядуванням, щедруванням, вечорницями і все це приправлено яскравим гоголівським гумором. Навіть негативні персонажі: Відьма Солоха, Чорт, Пузатий Пацюк викликають у читачів симпатію. А народження Божого дитятка Христа перемагає в кінці Темряву і дає дорогу Світлу: «Настав ранок. Уся церква до схід сонця була повна людей…На всіх обличчях, куди не поглянь, видно було свято».

Збірка «Казки Різдвяного Ангела» від львівського видавництва «Свічадо» 2008 року містить твори українських письменників 19—21 століть. Вже на середину 19 століття різдвяна казка поволі ставала невіддільною частиною святочної культури. Одними з перших різдвяних історій були: «Сосонка» Олени Пчілки, «Сльоза» Марка Черемшини, «Ялинка» Михайла Коцюбинського, а також твори Юрія Шкрумеляка, Зої Вишгородської, Ольги Мак, які раніше не друкувалися. Більшість різдвяних оповідок були написані вже в незалежній Україні. Це твори Марії Людкевич, Наталії Шраменко, Юлії Смаль, Оксани Лущевської, Зірки Мензатюк, Івана Малковича та інших авторів.

Усі різдвяні казки наскрізно пройняті відчуттям дива і радості, світла та щирості. По суті, різдвяна казка — це притча, головне завдання якої нагадати людям настанову Спасителя: «Будьте як діти…».

Світлою радістю народження Христа пронизана збірка оповідань «Коляда на Щедрий Вечір» Віри Вовк (Віри Селянської), лауреата Шевченківської премії 2008 року, яка народилася на Львівщині, а нині проживає в Бразилії. Її твори наповнені символічними темами, народним колоритом, а святкування Різдва навіть в спекотній Бразилії залишається щемливим та радісним, як в далекому дитинстві: «Дім урочисто прибраний, як завжди: вертеп, оздоблене деревце, (не ялинка, бо їх тут немає, але синява японська туя з ніжними шпильками), рушник на іконі, свічки у світильниках, кутя в холодильнику…Цього року я не дістала хоча б однісінького листа на свята. Мої Свята…».

Душевному релаксу та спокою у ці святкові дні сприятимуть книги молодої тернопільської письменниці Надійки Гербіш «Теплі історії до шоколаду» та «Теплі історії до кави». У цих збірках — історії про почуття і настрої, далеку дорогу та затишний дім, близьких людей, солодкий шоколад і терпкувато-гірку каву. Недаремно девізом до книг стали слова: «Ми віримо в дива».

Ще дві книжки, які «лікують» — тернопільського прозаїка Ірини Мацко — «Мигдаль для серця» та «Імбир для душі». Оскільки імбир має протизапальну дію, він лікує гострі емоційні стани, депресії, апатію, відсутність смаку до життя, а щоденне споживання 10-15 сторінок «мигдальних творів» забезпечує організм емоціями, потрібними для повноцінного життя навіть у цю холодну зимову пору.

Новий роман «Прилетіла ластівочка» (видавництво «Нора-Друк», 2018 р.) Ірен Роздобудько, однієї з найпопулярніших сучасних українських письменниць, Золотого письменника України, сценаристки, авторки понад 30 книжок для дорослих і дітей, нещодавно поповнив фонд нашої книгозбірні. Це твір про життя, любов і трагічну загибель від рук більшовицького агента видатного українського композитора Миколи Леонтовича.

Головний «герой» роману — «Щедрик», прадавня слов’янська колядка, якій дав життя Микола Леонтович і яка стала візитівкою України у світі. Вперше твір прозвучав у Києві 1916 року. Вже понад 100 років «Щедрик» завдяки відомому українському хору під керуванням Олександра Кошиця мандрує світом у тисячах виконань як «Різдвяний гімн дзвоників» («Carol of the Bells»). Проте мало хто в світі знає, що ця колядка Петра (Пітера) Вільховського, американського композитора, аранжувальника, належить твору українського композитора Миколи Леонтовича.

Бард, поет, Ігор Жук зробив буктрейлер до нового роману Ірен Роздобудько «Прилетіла ластівочка», який можна переглянути в Інтернет-мережі.

З цими та іншими виданнями ви можете ознайомитися на виставці-інсталяції «Світла радість різдвяного дива» у відділі міського абонементу ТОУНБ. Отож відвідайте нашу книгозбірню та насолоджуйтесь їх прочитанням. Веселих всім свят! Щасливого Різдва!

Recent Posts

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку