в Про нас пишуть, Про нас пишуть 2018

Вандзеляк, Г. Містичний грудень Левка Крупи [Текст] / Г. Вандзеляк // Свобода. — 2018. — 26 груд. — С. 6 : фот.

 

Левкія — 27 грудня, а відомий письменник, журналіст, громадсько-політичний діяч Левко Крупа народився 29 грудня, помер — 28 грудня.

Народився Левко Миколайович Крупа у селі Велика Березовиця, що біля Тернополя. Дитинство майбутнього поета припало на важкі повоєнні роки. Навчався у Великоберезовицькій середній школі, у 1962 р. став студентом філологічного факультету Чернівецького державного (нині — національного ім. Ю. Федьковича) університету. У студентські роки друкував свої твори у чернівецьких, житомирських і тернопільських періодичних виданнях. Після закінчення університету працював на освітянській ниві, у редакціях газет, у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. Від 1988 року Левко Крупа — активний учасник політичної боротьби за Україну: спочатку в Товаристві української мови імені Т. Шевченка, а згодом — у Народному Русі України. Співзасновник крайової організації НРУ в березні 1989 року, член Проводу, делегат чотирьох з’їздів, організатор осередків Руху на Теребовлянщині. У 1990 р. його обрали депутатом до Верховної Ради України.

У вересні 1991 року очолив Тернопільський телерадіокомітет, який згодом реорганізовано в обласну державну телерадіокомпанію. Водночас Левко Миколайович знаходив час і для творчості. Левко Крупа — автор збірок поезій «Чотири струни», «У дзеркалі плуга», «Міра болю», драм «Легенда Тернового поля», «Ой Морозе, Морозенку», «Василько — князь Теребовельський», «Три сторінки з літопису». Переклав «Кримські сонети» Адама Міцкевича, інсценізував повість Юліана Опільського «Іду на ви». З-під його пера вийшов поетичний цикл «У тіні Вавеля».

Левко Крупа — член Національної спілки письменників України з 1991 року. За підсумками того ж року став лауреатом Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Братів Богдана та Левка Лепких.

Як розповіла провідний бібліотекар відділу краєзнавчої літератури та бібліографії обласної універсальної наукової бібліотеки Наталя Луговська, в читальному залі пройшли наукові читання, приурочені до 75-річчя від дня народження Левка Крупи — відомого українського письменника, драматурга, журналіста, громадсько-політичного діяча, лауреата Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Братів Богдана та Левка Лепких.

Вступне слово мала заступник директора з наукової роботи та інформатизації Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки Галина Польова. Про художній світ лірики Левка Крупи, про його листування з редакціями видавництв, здобутки у творчості та громадсько-політичному житті краю та України говорили кандидати філологічних наук, доценти Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Леся Вашків та Наталія Дащенко. Змістовною була доповідь доктора мистецтвознавства, професора Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка Олега Смоляка. Студенти цього ж вузу вели мову про особливості вивчення драматургії Левка Крупи у школі та читали його поезію.

Учасникам заходу презентували книжкову виставку «Недописаний сонет Левка Крупи» та бібліографічний список «Левко Крупа (29.12.1943 — 28.12.2000)», який уклали бібліотекарі відділу краєзнавчої літератури та бібліографії Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Завершальне слово-спогад мовила дружина письменника, громадська діячка, мовознавець Марія Крупа.

Recent Posts

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку