в Бібліотечні новини, Новини 2018, Усі новини, Фото, Фото 2018

12 грудня 2018 року бібліотекарі відділу міського абонементу Тернопільській ОУНБ організували і провели круглий стіл «Просвітництво, відродження, єднання», присвячений 150-річчю від часу створення Всеукраїнської громадської організації «Просвіта» імені Тараса Шевченка.

Цього дня зібралися просвітянська еліта міста Тернополя та Тернопільщини.

Захід відкрила головний бібліотекар відділу міського абонементу Оксана Гавенко, яка зупинилася на багаторічній співпраці нашої книгозбірні та міського й обласного об’єднань «Просвіти».

Модератором круглого столу була Дарія Чубата — голова Тернопільського міського об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка з 1994 року й донині, громадська діячка, «Людина року» у номінації «Громадський діяч 2002», організатор і голова Тернопільської обласної Асоціації Жінок, лікар вищої категорії, «відмінник охорони здоров’я», член НТШ, спілок журналістів та обласного лікарського товариства, поетеса, режисер-постановник, сценарист, депутат Тернопільської облради двох скликань, кавалер орденів «За заслуги III ступеня» і «Князя Ярослава Мудрого V ступеня». У вступному слові пані Дарія зупинилася на здобутках та проблемах організації сьогодні, особливо відзначила брак коштів на видавничу діяльність.

Завітав на дружню бесіду і Богдан Савак — голова осередку Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка в с. Денисів з 1989 року, літературознавець, громадський діяч, почесний член Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, лауреат літературно-мистецької премії імені Іванни Блажкевич, директор Денисівського краєзнавчого музею. Він присвятив свій виступ пам’яті отця Йосипа Вітошинського, який разом з директором Денисівської школи у 1870 році  відкрив перший осередок «Просвіти» на Тернопільщині, а також представив раритетні видання та документи з фонду краєзнавчого музею с. Денисів.

Голова Тернопільського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Святослав Абрам’юк продемонстрував презентацію «Хай не згине смолоскип «Просвіти», яка висвітлює те, чим живе сьогодні обласне об’єднання «Просвіта» та об’єднання «Молода Просвіта», яке вперше було відроджене на Тернопільщині за часів незалежності України.

Олег Смоляк — професор Тернопільського національного педагогічного університету, доктор мистецтвознавства, член Національної спілки композиторів України, педагог, диригент, культурно-громадський діяч, розповів про свого діда-просвітянина з села Настасів Тернопільського району, який прищепив йому дух українства, навчив українських традицій та пісень. З 2008 року пан Олег — активіст просвітянського руху, активно залучає до співпраці студентську молодь.

Надія Купина — науковець, освітянка, член громадської організації «Козачка» — розповіла про раритетне видання «Просвіти», яке збереглося у сімейному архіві її родини з села Сировари Зборівського району — збірку прози  автора Галини Журби «Зорі світ заповідають…» (Львів, 1933).

Цікавим був виступ Оксани Ковальчук — головного спеціаліста відділу інформації та використання документів Державного архіву Тернопільської області. Вона повідомила про історію створення перших хат-читалень «Просвіти» на Тернопільщині, спираючись на ряд архівних документів.

На заході були присутні Євзевій Чижишин, який очолював деякий час міське об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка і поділився своїми спогадами, Степан Онищук — давній читач наш нашої книгозбірні, колишній просвітянин, спортивний тренер, колеги-бібліотекарі з міської бібліотечної системи.

Тернопільська співачка, солістка музичного гурту «Пшеничне перевесло» Людмила Червінська виконала пісню «Чому ж ви ділите нашу країну» на слова Дарії Чубатої та «Пробач, матусенько» на слова Лесі Любарської. Просвітянка Леся Любарська, літераторка, громадська діячка, член Національної спілки журналістів України, прочитала cвій вірш «Я Україну вимрію таку» про боротьбу за українську незалежність.

Завідувачка інформаційно-бібліографічного відділу ТОУНБ Лариса Оленич виступила з презентацією «Тернополяни і видання товариства «Просвіта»
(1868—1939 рр.), в якій подано глибокий аналіз видавничої діяльності Тернопільської «Просвіти» за даний період часу. Серед видань: праці Олександра Барвінського, Івана Пулюя, Богдана Лепкого, Осипа Назарука та інших просвітян. Також у той час вийшли з друку 7 часописів, календарі, листівки та інша друкована продукція.

Бібліотекарі відділу міського абонементу представили добірку просвітницьких видань із фонду Тернопільської ОУНБ під назвою «Просвіта — берегиня української нації», а також показали відеопрезентацію про діяльність просвітян України та Тернопільщини з унікальними світлинами минулих літ.

У фонді нашої бібліотеки є низка раритетних та цінних просвітянських видань. Серед них: видання творів Івана Котляревського (Львів, 1904 р.), трьохтомне видання «Історія української літератури» видатного українського літературознавця Михайла Возняка (Львів, 1920 р.). А також діаспорні видання осередків «Просвіти» Канади та США: історично-мемуарні збірники «Бережанська земля» (Торонто, 1998 р.), «Теребовлянська земля»
(Торонто, 1972 р.), збірник споминів, статей і матеріалів «Збаражчина» (Торонто, 1980 р.), Регіональний збірник Тернопільщини «Шляхами Золотого Поділля» (Філадельфія, 1970 р.) та багато інших унікальних видань, які є перлинами колекції рідкісних та цінних видань бібліотеки.

Василь Вітенко, директор ТОУНБ, заслужений працівник культури України, подякував присутнім за багаторічну співпрацю з обласним та міським осередками  всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Просвітяни неодноразово відвідували книгозбірню та брали участь у різноманітних заходах та акціях. Серед них: Дарія Чубата, Богдан Головин, Ігор Ґерета, Роман Гром’як, Олег Герман, Ольга Куца, Людмила Островська, Галина Садовська, Олег Смоляк, Степан Костюк та багато інших. Пан Василь відзначив з оптимізмом, що українська книга переживає період свого піднесення і підкреслив, що там, де немає української книги, з’являється територія маргіналів та космополітів, там немає України й української ідентичності. Він зазначив, що чільне місце у діяльності бібліотеки займає створення краєзнавчої бібліографії. Зокрема, це знайшло свій вияв у створенні електронної бібліотеки видань Тернопільської області, яка поки що не має аналогів в Україні. Очільник книгозбірні висловив надію на подальшу просвітницьку співпрацю на благо українського читача.

Recent Posts

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку