в Про нас пишуть, Про нас пишуть 2018

Золотнюк, А. Бібліотеки в об’єктиві [Текст] / А. Золотнюк // Вільне життя плюс. — 2018. — 1 черв. — С. 8 : фот. — (Виставки).

 

ГРОМАДИ ВЕЛИКИХ АМЕРИКАНСЬКИХ МІСТ БУДУЮТЬ І УТРИМУЮТЬ СУЧАСНІ, КОМП’ЮТЕРИЗОВАНІ, З ТЕАТРАЛЬНИМИ ЗАЛАМИ І ТВОРЧИМИ МАЙСТЕРНЯМИ БІБЛІОТЕКИ. МІСТЕЧКА І СЕЛА МАЮТЬ НЕВЕЛИЧКІ, АЛЕ ЗАТИШНІ ТА ДОБРЕ НАПОВНЕНІ КНИГОЗБІРНІ. НА ФОТО ДОУСОНА Є ВЕЛИЧНИЙ ЧИТАЛЬНИЙ ЗАЛ НЬЮ-ЙОРКСЬКОЇ ПУБЛІЧНОЇ БІБЛІОТЕКИ, АЛЛЕНСВОРТСЬКОЇ (ШТАТ КАЛІФОРНІЯ) БІБЛІОТЕКИ, ПОБУДОВАНОЇ КОЛИШНІМИ РАБАМИ, ЩО СКЛАДАЄТЬСЯ З ОДНІЄЇ КІМНАТИ, — КАЖЕ КООРДИНАТОРКА ЦЕНТРУ «ВІКНО В АМЕРИКУ» ТОУНБ ЮЛІЯ ЧУЙКО.

Вона представляє фотоесе американця Роберта Доусона «Публічна бібліотека». Цими днями виставку відкрили в Тернопільській обласній універсальній науковій книгозбірні. Проект — фотоогляд публічних бібліотек Сполучених Штатів. Упродовж 1994—2014 років Роберт Доусон побував у 48 штатах і сфотографував сотні книгозбірень. Його фотоесе називають найповнішим візуальним оглядом американських бібліотек.

— У добу цифрових технологій бібліотека перевинаходить себе. Що повинно бути у бібліотеці? В якій формі ми хочемо зберігати інформацію та культуру? Від бібліотек вимагається все більше — вийти за рамки обміну книжками і перетворитися на громадські центри, — пояснює Юлія Чуйко.

Роберт Доусон якось прокоментував: «Бібліотеки — це місцевий ресурс, але я розглядаю цю дивовижну систему цілісно. В той час, як кожна бібліотека відповідає на особливі потреби, загальнодержавна система місцевих бібліотек становить важливу частину здорового сучасного суспільства. Люди розуміють, що майбутнє демократії залежить від освіченості населення. Кожен громадянин повинен мати право на вільний доступ до громадських ресурсів. Такі погляди живлять публічні бібліотеки, які функціонують як система некомерційних центрів, яка допомагає нам визначати, що ми цінуємо та розділяємо».

Найбільша цінність книгозбірень проявляється там, де вони є чи не єдиними осередками культури й доторку до світу. У цьому фотограф переконався, коли фотографував бібліотеки різних країн. Зокрема, бував у таборах для біженців. Він прокоментував: «Зі свого досвіду скажу, що бібліотека, як правило, є єдиним пристойним місцем у всьому таборі».

Для Роберта Доусона бібліотеки — символ демократичних взаємозв’язків, це місця з’єднання, адже вони відкриті для всіх. «У культурі, яка все більше приватизується, бібліотека є одним з останніх вільних місць, які залишилися. За публічні бібліотеки варто боротися», — вважає фотограф.

Recent Posts

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку