в Бібліотечні новини, Новини 2018, Усі новини, Фото, Фото 2018

«Мова — це важливо» — такий вислів ЮНЕСКО обрало гаслом Міжнародного дня рідної мови.

21 лютого представники всіх націй і народностей світу відзначають Міжнародний день рідної мови. Свято було започатковано у листопаді 1999 року на тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у Парижі. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» — звучало у заголовку документа. Міжнародне свято рідної мови мало послугувати захисту мови як культурної спадщини кожної окремої національності, кожної народності на нашій планеті.

Мова — це історія народу, його світогляду, інтелектуальний та духовний результат кілька тисячолітньої еволюції кожного етносу. Без свої мови, своєї самобутньої культури немає народу. За оцінкою фахівців, із 6000 мов, які нині існують, половина з них знаходиться під загрозою зникнення у найближче десятиріччя.

В Україні це свято відзначають з 2009 року, адже українська мова — одна з найбагатших та милозвучних мов світу.

У відділі міського абонементу Тернопільської ОУНБ розгорнуто книжкову виставку «Мова — голос нації», на якій представлені книжки з мовознавства із фонду нашої книгозбірні. В основному це видання, які побачили світ уже за незалежної України.

Варті уваги книжки, присвячені історії української мови в усіх труднощах її становлення. Зокрема, праця знаного мовознавця, члена-кореспондента НАНУ Ореста Ткаченка «Українська мова: сьогодення й історична перспектива»
(Київ, 2014 р.) та збірник наукових праць «Українська мова у ХХ сторіччі: історія лінгвоциду» (Київ, 2005 р.).

Великий пласт  представленої літератури висвітлює таке важливе питання сьогодення як культура мови. Адже літературна мова в усіх народів відрізняється від розмовної, «народної» і потребує постійного догляду, культивування, звільнення її від суржику, кальок, жаргонізмів тощо. Хочемо виділити працю науковця‑мовознавця Олександра Пономаріва «Українське слово для всіх і кожного» (Київ, 2017 р.). У цьому довіднику-путівнику охоплено всі аспекти мовлення — від вимови до синтаксису. Книжка стане у пригоді для журналістів, учителів, дикторів, студентів, ділової людини і школяра, не зайвою вона буде і в кожній культурній родині.

Ще одне цікаве видання з даної тематики — авторів Галини та Володимира Островських «А українською кажуть так…» (Тернопіль, 2013 р.).

Перлини виставки — довідкові видання: «Український орфографічний словник», «Тлумачний словник української мови» у 4-х томах, «Фразеологічний словник української мови», «Словник-довідник з культури української мови», «Словник антонімів української мови», «Словник іншомовних слів». Найновіший словник «Мова — не калька» (Львів, 2106 р.), авторами-укладачами якого є молоді науковці — філологи Тарас Береза, Ірина Зубрицька та Юрко Зелений, містить понад двадцять тисяч проблемних слів та висловів, які перетворюють нашу мову на мову жебраків і волоцюг (кальки, канцеляризми, московізми, англізми, сленг, арго, лихослів’я тощо).

Також на виставці представлена навчальна література, розрахована на  учнівську та студентську молодь, а також на усіх бажаючих, які прагнуть удосконалювати свої знання з рідної мови.

Ознайомитися з експозицією виставки можуть усі охочі до 28-го лютого цього року.

Recent Posts

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку