в Бібліотечні новини, Усі новини, Фото, Фото 2017

(до 75-річчя від часу створення Української повстанської армії)

 

26 жовтня 2017 року в Тернопільській ОУНБ відбулися історичні читання «Тернопільщина у визвольній боротьбі ОУН та УПА», присвячені 75-річчю від часу створення Української повстанської армії.

В історичних читаннях взяли участь історики, музеєзнавці, архівознавці, які досліджують національно-визвольний рух ХХ століття на Тернопільщині, мистці нашого краю.

Василь Вітенко, директор Тернопільської ОУНБ, заслужений працівник культури України, привітав учасників та гостей історичних читань, а також відзначив актуальність теми у контексті поповнення фонду книгозбірні літературою краєзнавчого змісту, яка б правдиво висвітлювала історію національно-визвольних змагань.

Із вступним словом до аудиторії звернувся Олег Вітвіцький, кандидат історичних наук, педагог, публіцист, модератор заходу.

Присутні переглянули відеовиступ «За тебе, свята Україно», в якому про свій дослідницький доробок у вивченні створення та діяльності УПА розповів Нестор Мизак — доктор історичних наук, професор (м. Чернівці).

Степан Костюк, директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею, виступив з доповіддю «Документи УПА у фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею». Він продемонстрував цінний експонат із фондів музею — нагороду «Почесний знак Святого Юрія», яку передала в музей її власниця — Ольга Ільків, 97-річна зв’язкова Романа Шухевича, політв’язень радянських таборів.

Ярослава Декалюк, тернопільська співачка, презентувала відеокліпи «Вам, герої УПА, присвячується» та «Жінкам небесної сотні», пісні з яких прозвучали у її виконанні. Автор слів — Іван Кушнір, поет-пісняр з Тернополя.

«Історія заснування УПА на Тернопільщині» — цю тему грунтовно висвітлив Сергій Волянюк, кандидат історичних наук, дослідник національно-визвольної боротьби 1930–1950 років.

Петро Королюк, помічник начальника УСБУ в Тернопільській області із зв’зків з громадськістю, виступив з доповіддю «Можливості використання матеріалів Управління Служби безпеки України в Тернопільській області для ознайомлення, вивчення та дослідження історії українського повстанського руху на Тернопільщині». Він наголосив, що великий масив (близько 20 тисяч) кримінальних справ діячів національно-визвольної боротьби на Тернопільщині повністю відкрито для публічного доступу і закликав усіх дослідників даної тематики до співпраці.

«Документи та матеріали УПА в Державному архіві Тернопільської області» — про комплекс доступних для опрацювання джерел детально поінформувала Ольга Дишлюк, заступник начальника відділу Державного архіву Тернопільскої області.

«Українська Головна Визвольна Рада. 1944 рік» — про створення й діяльність органу політичного керівництва українським визвольним рухом розповів Ігор Олещук, старший науковий співробітник Тернопільського історико-меморіального музею політичних в’язнів, політв’язень радянських таборів. Свій виступ він закінчив уривком із поеми Дмитра Павличка «Кирило Осьмак», присвяченої першому президенту Української Головної Визвольної Ради.

Учасники історичних читань ознайомилися з книжковими виставками «За тебе, свята Україно» (серія книжкок Нестора Мизака), «УПА — історія нескорених» та «Видання із фондів Тернопільської ОУНБ» (художня література з тематики УПА).

На заході були присутні бійці 44-ї окремої артилерійської бригади м. Тернополя, студенти історичного факультету Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка та студенти Тернопільського національного технічного університету — члени громадської організації «Молодіжний націоналістичний конгрес — Тернопіль».

 

Контактний телефон: 52-03-74 (Тетяна Петрівна Ковалькова, завідувачка відділу міського абонементу); 52-72-70 (Марія Володимирівна Пайонк, завідувачка відділу краєзнавчої літератури та бібліографії).

Recent Posts

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку