в Про нас пишуть, Про нас пишуть 2017

Ковалькова, Т. Унікальний шеститомник [Текст] / Тетяна Ковалькова // Вільне життя плюс. — 2017. — 13 жовт. — С. 6. — (Що? Де? Коли?)

 

Унікальне універсальне довідкове видання — Шевченківська енциклопедія в 6-ти томах, яке стало володарем Гран-прі Всеукраїнського рейтингу «Книжка року-2016» — нещодавно поповнило фонд обласної універсальної наукової бібліотеки.

Варто зазначити, що енциклопедій видали обмеженим накладом — лише дві тисячі примірників на замовлення Держтелерадіо України за програмою «Українська книга». Довгоочікуваний інтелектуальний продукт Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України створений для бібліотек, музеїв та літературознавців.

Майже сорок років відділяє нову енциклопедію від укладеного Інститутом літератури імені Т. Г. Шевченка та головною редакцією Української радянської енциклопедії Шевченківського словника у двох томах (К. 1976-І977; вид. 2-ге, 1978), фактично першої тогочасної персональної енциклопедії.

У нинішній викладено основні відомості про життя, творчість і особистість Тараса Шевченка, його епоху та оточення, велич генія в національній і світовій культурі.

Так підсумовано понад півторастолітній досвід українського та зарубіжного шевченкознавства. Видання містить понад шість тисяч статей, над якими працювали близько ста найавторитетніших фахівців України й діаспори впродовж десятиліть, починаючи з 1960-х років. У шеститомнику переосмислено традиційні уявлення про світогляд Тараса Шевченка, розкрито міфологічні, фольклорні, літературні й психологічні основи образності поета, письменницьке й художницьке новаторство. Окремий тематичний пласт — причетність Кобзаря до історії України та її видатних діячів.

Об’єктом опрацювання у виданні є вся літературна, мистецька й епістолярна спадщина Тараса Шевченка, атрибути вшанування його пам’яті (пам’ятники, меморіальні дошки й музеї), твори мистецтва, що інтерпретують його постать і творчість, особи з його оточення…

В енциклопедії з’явилися нові теми: «Біблія і Тарас Шевченко», «Біблійні мотиви у творчості», «Шевченко у побуті», «Хвороби», «Кулінарні смаки», «Жінки у житті Шевченка», «Філателістична Шевченкіана». Досить ґрунтовний матеріал міститься про родовід поета і його нащадків.

Кожний том, який охоплює в середньому 700-1000 сторінок, збагачений довідковим апаратом, переліком ілюстрацій, вміщених на кольорових вкладках.

Нині вже оцифровані перші три томи енциклопедії, розміщені вони на науково-освітньому веб-порталі «Тарас Шевченко».

Запрошуємо тернополян відвідати книгозбірню для ознайомлення із цим раритетним виданням. Тим більше, що наш край освячений Шевченковою присутністю — це засвідчено чималою кількістю дописів у авторитетному виданні.

Recent Posts

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку