в Про нас пишуть, Про нас пишуть 2017

Гавенко, О. Яблука, які він так любив [Текст] / Оксана Гавенко // Вільне життя плюс. — 2017. — 6 жовт. — С. 8. — (Вечір пам’яті).

 

Цими днями в обласній науковій універсальній бібліотеці відбувся вечір пам’яті «Листи до матері з неволі», присвячений Валерієві Марченку [1947—1984) — дисидентові-правозахиснику, літературознавцю, перекладачеві, журналісту.

Полум’яний патріот України Валерій Марченко пожертвував своїм життям у боротьбі з радянською тоталітарною системою, і саме тому його ім’я має бути гідним зразком мужності в обстоюванні своїх ідеалів, відданості батьківщині для прийдешніх поколінь.

Педагог, відмінник освіти України Михайло Миколенко розповів про невідомі сторінки біографії Валерія Марченка, високий науково-творчий потенціал родини інтелігентів, з якої він походив. Дід — Михайло Марченко (перший ректор Львівського державного університету ім. І. Франка, репресований) та мати — відома освітянка Ніна Марченко-Смужаниця виховали Валерія інтелектуалом і патріотом.

Упродовж заходу звучали листи дисидента до матері з книжки «Листи до матері з неволі» у виконанні заслуженої артистки України, акторки Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру імені Т. Г. Шевченка Віри Самчук. На жаль, цю збірку видано невеликим накладом, а вона мала б бути у кожній українській родині, школі, бібліотеці.

Заслужений діяч мистецтв України, режисер, громадський діяч Орест Савка завітав на вечір разом з артисткою народного драматичного театру «Сузір’я» Мар’яною Іванютою. У їхньому виконанні прозвучало листування Валерія Марченка з італійською студенткою Сандрою Фапп’яно. На жаль, зустрітися цим молодим людям не судилося.

Зацікавленими слухачами були студенти історичного факультету Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Їм запропонували переглянути фрагменти документального фільму «Хто ви є, містер Джекі?» та мультимедійну презентацію, присвячені життю і творчості Валерія Марченка. Ведуча заходу, авторка цих рядків, провела огляд літератури на цю тематику із фонду книгозбірні.

На завершення вечора присутні скуштували рум’яні яблука, які дуже любив Валерій Марченко. Адже Ніна Марченко-Смужаниця щорічно в день смерті сина роздавала людям яблука — на згадку про порядного мужнього, безкомпромісного…

Recent Posts

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку