в Бібліотечні новини, Усі новини, Фото 2017

14 вересня 2017 року у Тернопільській ОУНБ відбувся вечір пам’яті «Листи до матері з неволі», присвячений Валерію Марченку (1947–1984) — українському дисиденту-правозахиснику, літературознавцю, перекладачеві, журналісту.

Полум’яний патріот України Валерій Марченко пожертвував своїм молодим життям у боротьбі з радянською тоталітарною системою, і саме тому його ім’я має бути гідним зразком мужності в обстоюванні своїх ідеалів, відданості батьківщині для прийдешніх поколінь.

Михайло Миколенко, педагог, відмінник освіти України, розповів про невідомі сторінки біографії Валерія Марченка, високий науково-творчий потенціал родини інтелігентів, з якої він походив. Завдяки діду Михайлу Марченку (першому ректору Львівського державного університету ім. І. Франка, теж репресованому) та матері — відомому педагогу Ніні Марченко-Смужаниці, Валерій був вихований як інтелектуал та український патріот.

Упродовж заходу звучали листи Валерія Марченка до матері  із книжки «Листи до матері з неволі» у виконанні Віри Самчук — заслуженої артистки України, акторки Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру імені Т. Г. Шевченка. На жаль, «Листи до матері з неволі» видано невеликим накладом, бо ця книжка мала б бути у кожній українській родині, школі, бібліотеці.

Орест Савка — заслужений діяч мистецтв України, режисер, громадський діяч завітав на вечір разом з Мар’яною Іванютою — артисткою народного драматичного театру «Сузір’я». У їхньому виконанні прозвучало листування Валерія Марченка з італійською студенткою Сандрою Фапп’яно. На жаль, зустрітися цим молодим людям не довелося.

Зацікавленими слухачами були студенти історичного факультету Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Їхній увазі було запропоновано фрагменти документального фільму «Хто ви є, містер Джекі?» та мультимедійну презентацію, присвячені життю й творчості Валерія Марченка. Оксана Гавенко — ведуча заходу, головний бібліотекар відділу міського абонементу — провела огляд літератури з даної тематики із фонду книгозбірні.

На завершення вечора присутні скуштували запашні, рум’яні яблука, які дуже любив Валерій Марченко. Ніна Марченко-Смужаниця щорічно в день смерті сина теж роздавала людям яблука — на згадку про порядного, мужнього, безкомпромісного, справжнього Українця.

 

 

Recent Posts

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку