в Про нас пишуть, Про нас пишуть 2017

Волинська, О. Тернополяни і «Русалка Дністровая» [Текст] / Ольга Волинська // Вільне життя плюс. — 2017. — 21 лип. — С. 8. — (Щойно з друку).

 

Обласна універсальна наукова бібліотека отримала черговий, четвертий випуск літературно-краєзнавчого збірника «Русалка Дністровая», що виходить у Вінниці з ініціативи та під редагуванням письменника, президента однойменної з його назвою громадської організації Михайла Каменюка. У великому за обсягом (380 сторінок журнального формату) щедро проілюстрованому томі з оригінальним дизайном представлені й наші земляки. Зокрема, під рубрикою «Золоті джерела» вміщено добірки віршів Ганни Костів-Гуски (м. Борщів) та Богдана Мельничука (м. Тернопіль).

Також Богдан Мельничук, який нині редагує журнал «Літературний Тернопіль», а свого часу був співзасновником і головним редактором літературно-мистецької, культурологічної газети «Русалка Дністрова» (1992-2010 pp.), й завідувач відділу краєзнавчої літератури та бібліографії нашої обласної універсальної наукової бібліотеки Марія Пайонк подали статтю «Тернопільська дитина «Русалки Дністрової». У ній ідеться, зокрема, про те, що вперше в Україні знаменитий альманах «Руської Трійці» «Русалка Дністровая», випущений у Будапешті 1837 року, був перевиданий 1910-го у Тернополі — в друкарні викладача гімназії Йосипа Застирця. Традиції славного видання продовжувала після проголошення Незалежності України газета «Русалка Дністрова», що виходила у Тернополі, епіграфом якої з ініціативи її співзасновника Михайла Ониськіва послужили слова Маркіяна Шашкевича «Разом к світлу, други жваві!» Проіснувавши вісімнадцять років і набувши значного резонансу в Україні та за кордоном, це видання змушене було припинити вихід через фінансові труднощі. Та в книгозбірнях і в шанувальників красного письменства, істориків, краєзнавців продовжують жити підшивки цієї газети. Одну із опублікованих у ній 1996 року (число 10) статей передрукував вінницький альманах. Ідеться про ґрунтовне дослідження світлої пам’яті археолога, мистецтвознавця, культуролога Ігоря Герети (1938—2002) про нашого видатного земляка, фольклориста, етнографа, мовознавця, дійсного члена НТІІІ Володимира Гнатюка. Стаття має назву «Феноменально щасливий збирач: сім етюдів до 125-річчя від дня народження Володимира Гнатюка» і, як можна переконатися з багатого фактажем тексту, не втратила свого значення і через два десятиліття після написання. З інших публікацій вінницького збірника відзначимо надзвичайно цікаві матеріали Геннадія Шкляра «Північна зоря Бальзака» (про роман французького письменника з Евеліною Ганською; вони перебували у Вишнівці, де жила дочка Ганської Анна] і Броніслава Грищука «Семен Олейничук — Кармелюк №2. Сенсація з позаминулого століття», уривки з книжки Олександра Афанасьєва-Чужбинського «Поїздка по Дністру», розвідки про Михайла Старицького, Михайла Коцюбинського, Симона Петлюру та ін.

Recent Posts

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку