в Про нас пишуть, Про нас пишуть 2017

Грабовський, В. Берегиня спадщини митця [Текст] / Володимир Грабовський, Олександра Німилович // Культура і життя. — 2017. — 20 лип. — С. 10—11.

 

Українська мистецька культура багата своїми іменами — в музиці, красному письменстві, пластиці.

Не секрет, що чимало з цього безцінного фонду загинуло безповоротно, і однією з головних причин цього є катаклізми XX сторіччя. Втім, навіть у більш сприятливих родинних умовах — говоримо про збереження спадщини митця! — не раз життєві обставини складаються так, що його здобутки зникають у безвісті.

Йосип Гошуляк (1922—2015) залишився в пам’яті сучасників — в Україні та західному зарубіжжі насамперед як співак (бас) найвищого мистецького рівня. Його голос порівнюють із майстерністю найвідоміших вокалістів світу, і це зіставлення зовсім не хибує перебільшенням. Водночас особливою рисою особистості Й. Гошуляка, яка істотно його вирізняє серед інших, є його розуміння збереження спадщини. У стосунку такого крихкого, нематеріального явища, як музика, особливо важлива фіксація мистецтва звуків ще в час розквіту голосу, якому під силу було майстерно опанувати класичний оперний репертуар, шедеври камерної музики.

Й. Гошуляк зумів утілити своє мистецтво у грамзаписі, записавши низку грамплатівок із майстрами — концертмейстерами, симфонічним оркестром, диригентами. Крім того, як професійний бібліограф — Й. Гошуляк, чудово володіючи музичним звуком, знав ціну літературного слова. Тому й провадив, крім іншого, розгорнуте листування з українцями цілого світу — літераторами, театралами, художниками. А у вільний від обов’язків час брався за перо і писав статті, есеї про наболілі проблеми української культури. Можливо, в майбутньому ця сотня листів, що мають характер не лише приватного, а значно ширшого — суспільного, мистецького та іншого змісту, його публіцистичний доробок будуть належно вивчені.

З історії світової культури відомі приклади, коли поруч із митцем є дружина. Попри те, що кохана жінка стає натхненницею, «музою», що чудово розуміє творчі наміри свого «мужа», трапляються цікаві, навіть унікальні випадки, коли дружина, перевершуючи роль «музи» і дбайливої господині дому, відкриває в собі інші риси. Власне, так сталося у родині Йосипа Гошуляка: близько 30 років його дружина Марта Онуфрів — публіцист, громадська діячка України й діаспори — була оберегом спадщини співака. Далеко не в кожного музиканта можна відшукати, крім, зрозуміло, нот і фонозаписів, інші атрибути митця-інтелектуала. Це можуть бути книжки різноманітного змісту й характеру, твори образотворчого мистецтва, газети і журнали — неоціненні свідки буремних подій у світі.

Що ці збережені раритети в діаспорних колекціях українців мають величезне значення для нашої культури, яка піддавалась нещадному нищенню, привласненню іншими державами у тривалі епохи бездержавної дійсності, — мабуть, зайве нагадувати. У спадщині Йосипа Гошуляка цього було дуже багато, і логічно висловити припущення, що найпершим завданням було повідомити зацікавленій спільноті про наявність цих духовних скарбів, так би мовити «легалізувати». Тут варто зауважити, що вони збиралися цілеспрямованою багаторічною копіткою працею, власними скромними коштами.

До упорядкування, формування книгозбірні, нотозбірні, епістолярію тощо ще в 1990-их роках активно долучилася Марта Онуфрів. Зрозуміло, що, крім плекання домашнього затишку —        звичних для української жінки справ — потрібно було активно переключатися на інші види діяльності. Жінка-патріот, публіцистка, поетка, пані Марта добре відома українській спільноті Канади. Донька священика УГКЦ, отця Григорія Онуфріва, який пройшов багато складних шляхів українського пастиря (про нього донька написала чудовий спомин — надрукований кілька літ тому в Івано-Франківському часописі «Перевал»), прямувала раз і назавжди визначеним шляхом, який стисло обмежується двома істинами — Бог і Україна. Зрештою, її повідомлення — полемічні, часом гострі, але завжди правдиві, думається, не забувають читачі.

Коли ж «відкрилися» скарби Йосипа Гошуляка, мимоволі треба було братися до роботи і порядкування, редагування, а далі шукати шляхів до публікації в Україні. У 1995 році у Львівському видавництві «Каменяр» виходить друком поважний фоліант: «Йосип Гошуляк. Й свого не цурайтесь» (майже 600 сторінок: листи, спогади, матеріали). Далі ще одне видання — низка унікальних світлин: «Йосип Гошуляк: Миті життя» (2002).

У Видавничому домі «Києво-Могилянська академія» — наступна, понад 900-сторінкова книжка: «Орав свій переліг. Йосип Гошуляк: від маминої пісні до вершин вокалістики» (2012). Видання повниться нарисами, спогадами, рецензіями, науковими розвідками про творчість Й. Гошуляка, його авторськими публікаціями, епістолярними зразками, цікавими світлинами, ще барвистіше розкриваючи творчий і життєвий шлях митця. Нарешті, у тому ж київському видавництві виходить збірник «Свою Україну любіть. Йосип Гошуляк: до тебе в пісні лину, рідний краю» (2014). Чи потрібно нагадувати, що упорядником, часом автором-упорядником була невтомна і завзята Марта Онуфрів?!

Під час презентації книжки «Орав свій переліг. Йосип Гошуляк: від маминої пісні до вершин вокалістики» у Києво-Могилянській академії 2012 року відомий письменник, музикознавець, публіцист і журналіст Іван Лисенко у своєму виступі справедливо наголосив, що «в українській культурі були тільки дві дружини — Григорія Косинки і Йосипа Гошуляка. Вони присвятили себе поверненню мистецьких спадщин своїх чоловіків у культурну скарбницю України»! Звичайно, тут варто згадати і Зеновію Штундер (1927—2016), дружину Станіслава Людкевича, яка все своє життя присвятила опіці над спадщиною митця, з ініціативи якої був створений Меморіальний музей композитора у його власному домі. А наслідком її невтомної дослідницької праці стали ґрунтовні видання музикознавчої спадщини С. Людкевича та монографії про його творчість.

Дискографія співака Йосипа Гошуляка налічує три платівки (1967, 1975, 1982), дві аудіокасети (1994) і п’ять компакт-дисків (1999). У 2012 році в Києві — до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка — співак разом зі своєю дружиною пані Мартою підготував і видав комплект із трьох компакт-дисків під загальною назвою «У поклоні Кобзареві»: перший — «І воспою знову» (містить дванадцять композицій до слів Т. Шевченка), другий диск — «Басові арії та монологи» (перезапис, проте у 2012 році було здійснено опрацювання і повернуто повновартісне звучання голосу), третій — «Надію в серці привітаю» (налічує шість музичних творів на слова Т. Шевченка українських композиторів М. Лисенка, М. Вериківського, М. Фоменка, О. Бобикевича). Ці альбоми відтворюють (оживляють) могутній бас великого співака, мінливість і багатство його колориту, майстерність, пристрасть, глибину, силу і грацію, смак і драматизм виконавця, а друковані видання про знаменитого співака Й. Гошуляка — українця-патріота — дозволяють усвідомити вагомість його спадщини у примноженні духовних цінностей рідного народу.

Для кожної творчої особистості, тонкої і вразливої, важливо мати надійну опору й підтримку, тому не буде перебільшенням сказати, що величезна заслуга в повноцінній творчій опіці над спадщиною Й. Гошуляка належить саме Марті Онуфрів, яка була не тільки його дружиною, а й вірним другом, янголом-охоронцем, а після відходу у вічність митця проводить титанічну працю задля збереження та популяризації його творчої спадщини. Саме з цією метою вона передала до України (Київ, Львів, Тернопіль, Чортків, Івано-Франківськ, Дрогобич, Стрий) неоціненні коштовності з архіву свого чоловіка. І це творить перспективу відкриття кімнат-музеїв співака Й. Гошуляка в Тернополі й Чорткові.

До слова, в Україні вже утвердилася добра традиція у справі відновлення, збереження та повернення культурних цінностей. Більшість документальної спадщини надійшла до нашої держави впродовж 1991—2017 років з ініціативи приватних осіб, діаспорних організацій і товариств, наукових установ зарубіжних країн, а також — у деяких випадках — за допомогою українських урядових структур. У такий спосіб повернута мистецька спадщина художниці Галини Мазуренко, архівна спадщина О. Ольжича та О. Олеся, архів Державного центру УНР в екзилі, колекція документів зі Словаччини, так звана «Пряшівська колекція» (висвітлює життя та діяльність української еміграції в Чехословаччині у першій половині XX ст.). Згодом — приватні архіви М. Антоновича, І. Соневицького (Інститут літургійних наук Українського католицького університету у Львові) тощо.

Завдяки старанням і зусиллям пані Марти — берегині спадщини співака, книголюба і книгознавця Йосипа Гошуляка — чимала частина його спадку (32 пакунки вагою понад тисячу кілограмів) у 2017 році була передана до України й поповнила фонди багатьох книгозбірень. Надіслано художню й нотну літературу, якої не було в каталогах цих закладів: Центрального державного архіву літератури та мистецтва України (зокрема, з унікальними рукописними нотними зшитками композитора, диригента Олександра Кошиця, підготовані ним до друку у 1924 році); бібліотеки Львівської національної музичної академії імені М. Лисенка (зокрема, 27 рукописних нотних зшитків із музичної спадщини диригента, композитора Лева Туркевича, 5 рукописних нотних зшитків із музичної спадщини композитора Стефани Туркевич та інших композиторів діаспори); Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки (відділ мистецтва і літератури та відділ україніки); Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника; наукових бібліотек Львівської академії мистецтв, Українського католицького університету (богословська література та музичні духовні твори), Івано-Франківської духовної семінари (богословська література), Тернопільського музичного училища імені С. Крушельницької; Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки; Дрогобицької центральної міської бібліотеки імені В. Чорновола; бібліотеки Інституту музичного мистецтва Дрогобицького державного педагогічного університету імені І. Франка; Стрийської міської бібліотеки імені М. Шашкевича; Тернопільського обласного краєзнавчого музею.

Із велетенського фонографічного зібрання Й. Гошуляка до фондів Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. Пшеничного було передано 394 грамплатівки, 72 магнітні стрічки, 4 компакт-диски і 56 аудіокасет із записами світової музичної класики (опери: Дж. Верді «Аїда» (рекордування оперних театрів Мілану (Ла Скала), Риму, Лондона), «Травіата», «Макбет», «Ріголетто», «Набукко» (Метрополітенопера); Ж. Бізе «Кармен» (Метрополітен-опера); В. Белліні «Норма», «Сомнамбула» (Ла Скала); Дж. Пуччіні «Богема» (оперна компанія NBC); Ж. Оффенбаха «Казки Гофмана» (Метрополітен-опера), «Прекрасна Гелена» (Париж); Дж. Россіні «Італійка в Алжирі», А. Понкіеллі «Джоконда» тощо). А також матриці і платівки Й. Гошуляка, його аудіокасети та компактні диски. Серед подарованих звукозаписів — солоспіви у виконанні Ф. Шаляпіна, Б. Христова, А. Кіпніса, Л. Паваротті, Джіни Чіньї, Е. Пінца, Б. Джілі, Т. Гоббі та інших; симфонічні полотна у виконанні відомих симфонічних оркестрів: твори Л. Бетховена, Ф. Шуберта, Й. Гайдна, Й. Брамса, Р. Шумана, Я. Сібеліуса, Ф. Люта, В.-А. Моцарта, К. Дебюссі, А. Дворжака, Ф. Шопена тощо.

Унікальні фотодокументи (93 фотодокументи та слайди), що відображають життєвий і творчий шлях Йосипа Гошуляка також поповнили фонди Центрального державного кінофотофоноархіву України.

Цей значущий пласт приватного архіву мистця — рідкісні й цінні документи та видання різних років — сьогодні стали доступними широкій громадськості й науковцям в Україні. З огляду на те, що окремі з цих раритетів важко віднайти у бібліотеках України, ця тема, напевно, заслуговує на окреме наукове дослідження.

Жертовна мистецька діяльність Йосипа Гошуляка і титанічна праця Марти Онуфрів у справі збереження спадщини співака, їхнє захоплення музикою, мистецтвом загалом, любов до друкованих джерел, розуміння ролі культури у житті суспільства та збереженні нашої національної ідентичності — має велике культурологічне значення. Це допомагає дослідженню цілісної картини українського історичного та культурного простору, зв’язків української діаспори з Батьківщиною, править за добрий взірець нам, як по-справжньому працювати в цій царині, як формувати правдивий патріотизм, що так потрібен нам, українцям, сьогодні.

Recent Posts

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку