в Про нас пишуть, Про нас пишуть 2017

Війтик, Юрій. Адвокація в стилі Еко [Текст] : [у Заліщиках проходила V Всеукраїнська літня школа адвокації для бібліотекарів] / Ю. Війтик // Колос. — 2017. — 14 лип. — С. 4 : фот. — (Форум бібліотекарів).

 

У Заліщиках проходила V Всеукраїнська літня школа адвокації для бібліотекарів, організована Українською бібліотечною асоціацією, Тернопільським обласним відділенням УБА і обласною бібліотекою для молоді та Заліщицькою ЦБС.

Функції керівника школи здійснювала Л. А. Лугова — директор Львівської обласної бібліотеки для дітей, член Президії УБА, Заслужений працівник культури України. А слухачі школи представляли бібліотеки Київської, Одеської, Миколаївської, Харківської, Хмельницької, Полтавської, Львівської, Луганської, Тернопільської областей.

Основною метою секції адвокації УБА — привернути увагу суспільства і влади до бібліотек, змінити їх імідж в Україні, зробити більш привабливими для користувачів і бібліотекарів. Захід в Заліщиках мав на меті привернути увагу суспільства до проблем екології.

Програма літньої школи виявилась напрочуд насиченою. Пленарні засідання в залі районної бібліотеки, «вечірні посиденьки знайомства», сплав по Дністру, екскурсії в с. Синьків та в урочище Червоне надовго залишаться в пам’яті гостей Наддністрянського краю.

Розпочалась робота школи з посадки молодої туї біля РБНТ, де розміщена районна бібліотека. Пролунав символічний дзвоник і слухачі продовжили роботу в читальному залі. Вітаючи присутніх, Лариса Анатоліївна відзначила, що Тернопільщина не випадково обрана для проведення літньої школи, адже бібліотеки нашої області як загального користування, так і навчальних закладів добре відомі в світі. Зокрема, Заліщицька вирізняється своїми новими підходами до справи і тим, що прагне бути центром громади. Саме тут можна здійснити успішний обмін ідеями, ознайомитись з новими формами роботи. А головним для працівників цієї галузі є спілкування та обмін думками.

Вітаючи учасників-гостей, голова Заліщицької РДА Б. І. Шипітка відзначив, що за роки незалежності ми багато втратили від того, що не проводили подібних заходів. Він особливо радий гостям зі Східної України і побажав слухачам школи плідної роботи, активного відпочинку та запросив до знайомства з регіоном. Борис Іванович високо оцінив роль Громадської Ради бібліотеки, очолюваної С. М. Навольським.

Організатор зустрічі, директор ЦБС О. Й. Тракало зачитала теплі вітання від Заслуженого працівника культури України, директора театру ім. І. Франка в Києві В. Бачинського, голови Української Всесвітньої координаційної ради М. Ратушного, директора Адміністрації НТШ в Нью-Йорку В. Лопуха.

А згодом зав’язався невимушений обмін думками зацікавлених людей, об’єднаних спільною справою — нести людям святе і вічне.

О. Й. Тракало проаналізувала основні досягнення заліщицьких бібліотек. А це не тільки абонементне обслуговування читачів, але й проведення численних цікавих і змістовних зустрічей з письменниками, іншими творчими особистостями, презентації нової літератури. Цікавинкою в Заліщиках є діяльність клубів, таких, як «Клуб творчої молоді, «Клуб молодого підприємця» та ін.. Схвально відгукнувся про роботу бібліотек о. Іван Сендзюк, з яким склалася творча співпраця і проведено чимало цікавих заходів духовної тематики.

М. В. Сопилюк, історик, автор книг, які по праву ввійшли в скарбницю історичної літератури, високо оцінив роботу не тільки Заліщицької, але й Тернопільської обласної бібліотеки з її неоціненним електронним депозитарієм. Активну участь в обговоренні проблематики школи взяли П. П. Буренюк, Й. Й. Децовський, І. О. Ковальчук, С. М. Навольський Н. Й. Хомів, Є. Ф. Серединська, Н. М. Крок, Л. М. Іванишин. Зосередившись на проблемі збереження Дністра, як перлини нашого краю, голова ГО «Зелений світ» О. М. Степаненко висловив цінну думку про те, що модернова нація формується не тільки на полі бою під шурхіт гармат, але й в тиші бібліотек в гармонії з природою. В. Д. Іванишин емоційно декламував поезію Тараса Шевченка. Зі словами вдячності до бібліотекарів звернулась педагог з Київщини Л. В. Прядко, яка проводить велику дослідницько-пошукову роботу по вивченню родоводу Героя Майдану Юрія Вербицького. До учасників школи згодом приєднались народний депутат України О. С. Барна та міський голова Заліщиків А. В. Квач. Алла Василівна висловила думку, що любов до книги і до природи формується в сім’ї. А основним завданням бібліотек є просвіта людей, оскільки освічена людина ніколи не зашкодить природі. Щиро привітав наших гостей із Східної України О. С. Барна. «Те, що там відбувається, потребує глибокого аналізу. Не встановивши причин сепаратизму, нам не вибудувати нову націю», сказав Олег Степанович, звернувши особливу увагу на високе покликання бібліотек щодо освітнього виховання сільського населення, адже і питання оренди землі, і виборів влади вимагають вдумливих, виважених рішень.

Під час літньої школи йшлося про співпрацю влади і бібліотек. Б. І. Шипітка з прикрістю констатував, що район на 80% дотаційний, доводиться першочергово вирішувати проблеми підтримки шкіл, дитсадків, ФАПІв, позашкільних закладів. Пріорітетними є енергозбереження. Л. В. Прядко закликала врахувати негативний досвід «оптимізації» бібліотек на Київщині. Та особливо актуально прозвучали слова Олега Степановича про те, що книжна мудрість, яка передається з покоління в покоління, є стержнем нашої нації. А Борис Іванович відзначив, що бібліотека цінна тоді, коли вона працююча, коли книги в ній не тільки для виставки, а їх масово читають. В ході бібліобрифінгу присутні висловлювались на тему «Чи люблю я бібліотеку?». Дружина письменника Ірина Олексіївна подарувала учасникам школи книги Петра Ковальчука «Чисті криниці».

Слухачі школи побували в бібліотеці ВП НУБіП України «Заліщицький аграрний коледж ім. Є. Храпливого», завідуюча цією книгозбірнею Н. В. Ємчук розповіла присутнім про її основні напрями роботи. До гостей з вітальним словом звернувся директор коледжу В. С. Глова. Історик, автор книг про Заліщики та навчальний заклад, заступник директора М. В. Сопилюк здійснив екскурс в історію нашого міста сторінками своїх книг. Виступи викладачів Я. Ф. Симотюка та Л. Й. Сопівник були спрямовані на проблеми збереження унікальної екосистеми нашого краю, його флори і фауни. І в цьому, як підкреслили вони, — надзвичайно важлива роль бібліотек. Зворушливим доповненням до програми зустрічі були пісні у виконанні Мар’яни Остяк, квартету у складі Світлани Тарасевич, Любові Сопівник, Людмили Атаманчук та Надії Ємчук, а також рядки поезії Оксани Дяків про рідний край, прочитані Сергієм Литвинюком і Тарасом Савківим.

На завершення зустрічі гості мали можливість скуштувати лікувальні чаї з ромашки, липи, м’яти та поласувати домашнім печивом.

В наступні дні робота літньої школи продовжилась і її слухачі мали змогу знайомитись з Наддністрянським краєм.

Recent Posts

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку