в Про нас пишуть, Про нас пишуть 2017

Вандзеляк, Г. Іда Фінк: «Обов’язок пам’яті змушує мене до цього повертатись…» [Текст] / Галина Вандзеляк // Свобода. — 2017. — 5 трав. — С. 4.

 

У читальній залі Тернопільської обласної наукової бібліотеки відбулася презентація першого українського видання нашої талановитої землячки, уродженки Збаража, Іди Фіни «Подорож». Модератором творчого заходу виступив голова ГО «Гельсінська ініціатива-ХХГ Олександр Степаненко.

Книгу, що побачила світ у львівському «Видавництві Старого Лева», презентувала її перекладачка Наталка Римська. За її словами представлення книжки письменниці світового масштабу, що йшла додому 75 років, відбудеться у шести містах України: у Львові, Бучачі, Чорткові, Збаражі, Тернополі та Києві.

— «Подорож» — це не героїчний міф, каже Наталка Римська, — а змалювання життя людей в окупації, знищення євреїв на Тернопіллі, зокрема у Збаражі. Розповіді про ті часи беруть за душу і не відпускають, адже йдеться про реальні історії зламаних доль, про людей, що у багатьох випадках і могил не мають, їда майстерно описала історії тих, хто загинув, щоб вони не залишилися безіменними.

Іда Фінк-Ландау народилася у 1921 p., померла у 2011 р. У Збаражі минули її дитячі та юнацькі роки, тут вона пережила катастрофу Голокосту.

Після втечі зі збаразького єврейського гетто під вигаданим ім’ям перебувала на примусових роботах у Німеччині. Після Другої світової війни мешкала у Польщі. У 1957 році емігрувала до Ізраїлю. І ось звідти, уже після смерті, нарешті повернулася додому, в Україну.

Іда Фінк-Ландау писала польською мовою. Головна тема її творів — долі людей у роки нацистської окупації, перебування на межі життя та смерті.

Герої книги «Подорож» мають конкретні прізвища і конкретні обличчя, їх фото на презентації книги представила працівниця «Замків Тернопілля» Тетяна Федорів.

Як було зазначено на презентації книги «Подорож», автобіографічний роман Іди Фінк було видано в Ізраїлі, Німеччині, Голландії, Данії, Норвегії, Франції, Італії, Британії, Росії, США. І от нарешті — на її Батьківщині…

Recent Posts

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку