в Про нас пишуть, Про нас пишуть 2017

Пайонк, М. Видатний майстер скульптури [Текст] / Марія Пайонк, Богдан Мельничук // Вільне життя плюс. — 2017. — 5 трав. — С. 3. — (Доповнюючи ТЕС).

 

ФОНД ОБЛАСНОЇ УНІВЕРСАЛЬНОЇ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ ПОПОВНИВСЯ НОВИМ ВИДАННЯМ, ЯКЕ БУЛО ПІДГОТОВЛЕНЕ ДЕРЖАВНИМ АРХІВОМ ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ Й ВИДРУКОВАНЕ ТЕРНОПІЛЬСЬКИМ ВИДАВНИЦТВОМ «ТЕРНО-ГРАФ» У 2016 РОЦІ — «ТЕОФІПІЛЬЩИНА В ОСОБИСТОСТЯХ». У НЬОМУ ЗГАДУЮТЬСЯ І ПОСТАТІ, ЖИТТЯ ЯК1/ІХ ТІЄЮ ЧИ ІНШОЮ МІРОЮ ПОВ’ЯЗАНЕ З ТЕРНОПІЛЬЩИНОЮ.

Читачам газети розповімо про скульптора Томаша Оскара Сосновського. Народився майстер 11 або 12 грудня 1812 року (за іншими даними 12 грудня 1810 року) в с Новомалині Острозького повіту Волинської губернії в родині Острозького маршалка, дворянина Станіслава Сосновського. Дитинство пройшло в родинному замку серед картин, скульптур. У маєтку батька були велика бібліотека, архів. Тут часто збиралася інтелігенція.

До школи брати Сосновські — Євген, Броніслав і Томаш Оскар — пішли в містечку Теофіполі, а згодом почали вчитися в Кременецькому ліцеї, спільному дітищі Тадеуша Чацького та Гуго Коллонтая.

Під час навчання в Кременці Томаш Сосновський став займатися різьбярством. Його наставником був портретист Йозеф Пічман, представник віденського класицизму. Крім різьбярства, Томаш Оскар багато малював і писав олійними фарбами. Копію з портрета Юзефа Понятовського, подвигами якого захоплювався, зробив у 15 років.

Невдовзі після закінчення Кременецького ліцею Сосновський разом із братами вступив до польського війська. Військову службу у листопаді 1830 року перервало польське повстання проти російського царизму. Після придушення повстання у 1832 році він подав у відставку в чині поручика і переїхав до Варшави. Там вступив до Академії красних мистецтв на скульптурний відділ. Студіював живопис у відомих малярів свого часу Яна Каневського та Антонія Бланка. В Академії Сосновський активно почав займатися скульптурою та різьбою на мармурі.

З 1833 року продовжував художню освіту в Берліні в Академії мистецтв. З 1836-го навчався в Академії мистецтв святого Луки в Римі. З 1846 року остаточно оселився у столиці Італії, відкрив свою майстерню та працював над низкою скульптур на замовлення. Французький дослідник Луїс Вейллот залишив спогади про його майстерню: «Володіє в Україні палацом, повним королівських коштовностей. Все залишив, щоб створювати скульптури в Римі, а праця над створенням цих скульптур спонукає його забути про турботу про себе та славу. …Він влаштував для себе майстерню, схожу на сарай. Не пускаючи долота з рук і не перестаючи працювати, підкріплюється шматком хліба або іноді якоюсь їжею, принесеною з загальної кухні…»

У доробку Сосновського сотні мармурових скульптурних творів. Тематика його робіт різноманітна: античність, середньовічна історія, біблійні сюжети, міфологія, сучасність.

Одне з головних місць у творчості митця займають скульптури на біблійну тематику: «Діва Марія з Дитям», «Христос на смертному одрі», барельєф із зображенням «Діви Марії з Дитям», Pieta («Оплакування»), «Материнство Марії», «Богородиця Непорочного Зачаття», Ессе Homo. Жоден скульптор-класицист XIX ст. не створив стільки досконалих художніх робіт, пов’язаних з образами Богоматері та Христа.

Т. Сосновський створив скульптуру Діви Марії Непорочного Зачаття для монастиря Згромадження сестер Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії села Язлівця (нині село Бучацького району), яку замовляла Марцеліна Даровська.

Блаженна Марцеліна попрохала скульптора перевезти статую в Язловець. Статуя висотою 170 сантиметрів і вагою майже тонну була встановлена високо в ніші каплиці церкви. 15 серпня 1883 року її освятив архієпископ Ф. Фелінський, який приїхав до Язлівця з Варшави.

2 червня 1930 року статуя Діви Марії Непорочного Зачаття, після освячення її митрополитом Львівським Твардовським, була коронована як Язловецька Мадонна. 9 червня 1939 року від імені Папи Пія XII відбулося урочисте коронування Язловецької Мадонни.

На превеликий жаль, вона не збереглася у монастирі — в 1946 році її вивезли до села Шеманова, що недалеко Варшави. 13 квітня 1947 року відбулося повторне одягання корони на Язловецьку Мадонну. 25 червня 1989 року під час святкування 50-річчя коронації кожен паломник міг доторкнутися до неї. Храм Язловецької Мадонни був освячений 22 червня 2002 року.

У зрілій творчості Сосновського релігійна тематика була провідною, але не єдиною. Він створив величні пам’ятники королеві та королю «Ядвіга і Ягайло», засновникові Кременецького ліцею Тадеушу Чацькому, Миколі Копернику. Активно працював і в жанрі камерного портрета. Створив портрети учителя з Кременецького ліцею Юзефа Коженьовського, італійської акторки Елеонори Дузе та ін.

Проживаючи в Римі, Т. Сосновський з 1846 року займав посаду професора скульптури в Академії святого Луки, інспектував художні установи Італії, був головним директором музеїв і галерей Риму, обирався академіком 24 художніх академій світу. У 1859 році Папа Римський Пій IX нагородив його орденом Григорія Великого за заслуги v розвитку релігійної скульптури. У 18/8 році Сосновського обрали на найвищу в Академії святого Луки посаду регента, яку він обіймав до кінця життя.

Митець залишив понад сотню біломармурових шедеврів, що є прикрасою багатьох храмів та музеїв Риму, Назарета, Вільнюса, Варшави, Кракова, Острога, Рівного, Житомира, Львова, Чернігова тощо. Його творчість належить не лише українському, польському, італійському народам, а й громадянам усього світового простору, де зберігаються його прекрасні роботи.

Помер Томаш Оскар Сосновський 27 січня 1886 року, могила його у Римі на цвинтарі Камло Верано, на ній встановлено барельєф, де зображений ангел, який лівою рукою вказує на небо, а в опущеній правиці тримає сувій пергаменту. В багатьох тодішніх європейських газетах був опублікований некролог, написаний колегами по Академії і який закінчувався словами: «Був у думках і серцях усіх, тому що на людину подібного характеру, подібної доброти і величності духу треба чекати довгі роки».

Recent Posts

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку