в Про нас пишуть, Про нас пишуть 2017

Пайонк, М. Тернопільська дитина «Русалки Дністрової» [Текст] / М. Пайонк, Б. Мельничук // Русалка Дністровая : літ.-краєзн. Збірник / авт.-упорядник М. Ф. Каменюк. — Вінниця : І. О. Рогальська, 2016. — Вип. 4. — С. 256-257.

Анотація про тернопільське видання — газету «Русалка Дністрова», яка знаходиться у фондах ТОУНБ.

 

Щиро вдячні редколегії літературно-краєзнавчого збірника «Русалка Дністровая» за запрошення до співпраці.

У зв’язку з цим пропонуємо ознайомитися з «тезкою» видання — тернопільською газетою «Русалкою Дністровою». І нагадуємо нашим читачам, що перше видання «Русалки Дністрової», вийшло у 1837 році у далекому Будапешті. Це було найвище досягнення «Руської трійці», гуртка передової української молоді. Іван Франко високо оцінив це видання, сказавши, що «Русалка Дністровая» — була свого часу явищем наскрізь революційним, а за словами Олеся Гончара, ця книжка сказала всьому цивілізованому світу: така література є, така література і культура буде.

Вдруге «Русалка Дністровая» надрукована у 1910 році в Тернополі, тобто вперше в Україні.

Це видання підготував до друку Йосип Застирець — викладач Бережанської, а потім Тернопільської гімназії. В організації та фінансуванні «Русалки Дністрової» допомогло культурне жіноче товариство ім. княгині Ярославни в Тернополі. Це товариство поставило собі за мету видавати книги, альманахи до ювілеїв класиків літератури, і першим таким виданням, на якому був гриф «Ювілейна бібліотек. Т. 1» була «Русалка Дністрова» 1910 року.

У передмові до видання упорядник повідомляв: «Русалку Дністровую» передруковуємо з першого видання, не змінюючи правопису. Поряд з «передмовою» Й. Застирець подав коротеньку статтю про М. Шашкевича. В ній є згадки сучасників про життя Мар-кіяна у будинку на Вірменській вулиці у Бережанах.

Друге видання «Русалки» з дарчим автографом Й. Застирця з датою 10 березня 1910 року зберігається сьогодні у Львівській науковій бібліотеці ім. В. Стефаника НАН України.

8 жовтня 1992 року в Тернополі вийшов перший номер літературно-громадської, культурологічної газети під назвою «Русалка Дністрова». Засновник і видавець — колектив редакції журналу «Тернопіль», від 1994 року видавці — управління у справах преси та інформації Тернопільської обласної адміністрації та Державний архів Тернопільської області. Головним редактором видання від 1992 року — Богдан Мельничук, шеф-редактор, світлої пам’яті Борис Хижняк (1941—2008), від 2006 р. — Наталя Кузь.

Останнє, сто сорокове, число газети вийшло у січні 2010 року. Протягом майже двох десятиліть часопис повернув багато імен вимушено забутих уродженців краю, надрукував літературні твори відомих письменників, благословив на творчі пошуки чимало початківців. Знайомив з доробками художників, скульпторів, акторів та інших митців, гортав маловідомі сторінки життєписів великих сподвижників нації, ліквідовував «білі плями» в нашій історії, зокрема у краєзнавстві, подавав руку підтримки молодим авторам.

Матеріали друкувалися у рубриках: «Тайстра новин», «Дорога до храму», «Економіка і незалежність», «Срібні сурми», «Скарби архіву», «Бенефіс журналіста», «Тернопільського цвіту — по всьому світу», «Співаник «РД» та інші, крім того, на побажання читачів була започаткована рубрика «Русаленятко» — для найменших читачів.

За період виходу газета набула, без перебільшення, значного авторитету не тільки на Тернопіллі, а й за межами області. Про «Русалку Дністрову» схвально відгукувалися Іван Гнатюк, Олесь Гончар, Роман Лубківський, Степан Сапеляк, Василь Фольварочний та інші відомі письменники. її цілком заслужено називали інтелігентною газетою, до неї зверталися за порадою різні категорії читачів — науковці, вчителі, краєзнавці, студенти, її номери описані у каталогах, як Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки, так і в найавторитетнішій книгозбірні краю — Львівській науковій бібліотеці ім. В. Стефаника НАН України.

У фондах відділу краєзнавчої літератури та бібліографії Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки зберігаються підшивки даного видання від першого номера і ми хочемо запропонувати читачам одну з найкращих публікацій, що завдяки своїй ґрунтовності та оригінальності розкриттю теми не втратила актуальності.

Отже, у 10 числі «Русалки Дністрової» за 1996 рік була опублікована стаття нашого відомого краянина, археолога, мистецтвознавця, культуролога, лауреата премії ім. братів Лепких та Всеукраїнської археологічної премії ім. В. Хвойки Ігоря Герети (1938—2002) про теж нашого знаного земляка, фольклориста, етнографа, мовознавця, літературознавця, мистецтвознавця, перекладача, дійсного члена НТШ Володимира Гнатюка — «Феноменально щасливий збирач: сім етюдів до 125-річчя від дня народження Володимира Гнатюка».

Recent Posts

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку