в Про нас пишуть, Про нас пишуть 2017

Пайонк, М. Волинський Фаберже — родом з Тернопільщини / М. Пайонк // Вільне життя плюс. — 2017. — 10 лют. — С. 5. — (Доповнюючи ТЕС).

Розповідь про майстра віртуоза-різьбяра Анатолія Бойка та його унікальні роботи; інформація митця акумулюється у зведеному краєзнавчому каталозі ТОУНБ.

 

ВІДДІЛ КРАЄЗНАВЧОЇ ЛІТЕРАТУРИ ТА БІБЛІОГРАФІЇ ОБЛАСНОЇ УНІВЕРСАЛЬНОЇ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ ВЕДЕ ЗВЕДЕНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ КАТАЛОГ, У ЯКОМУ ФІКСУЄ ПУБЛІКАЦІЇ ПРО НАШИХ ЗЕМЛЯКІВ НЕ ТІЛЬКИ В ТЕРНОПІЛЬСЬКІЙ ТА ВСЕУКРАЇНСЬКІЙ ПРЕСІ, А Й У ГАЗЕТАХ ІНШИХ ОБЛАСТЕЙ.

Так, у львівському «Високому Замку» недавно була надрукована стаття до 25-річчя творчої діяльності художника-дизайнера Анатолія Бойка, якого дедалі частіше називають волинським Фаберже і майстром на всі руки. Він добре відомий на своїй другій батьківщині — на Волині. А тут, на Тернопільщині, свого земляка знають хіба що близькі йому…

Народився Анатолій Бойко 17 липня 1970 року в селі Буглові Лановецького району. Батьки, сільські трудівники, навчали дітей шанувати працю. Змалку спостережливий та допитливий Анатолій придивлявся до місцевих ремесел, у його руках звичайні гілочки, корінці перетворювалися на мистецькі витвори.

Після закінчення школи у виборі майбутньої професії не сумнівався. Він вступив у Лубенське професійно-технічне училище (Рівненська область) і закінчив його дочасно, бо програму самотужки опанував набагато раніше, ніж інші. Невдовзі після отримання диплома за фахом «Різьбярство та художній дизайн» доля закинула Анатолія на війну в Нагірний Карабах. Звідти повернувся покаліченим та з іншим світоглядом.

Опісля десять років лікувався й одночасно заробляв на життя. За цей час поїздив світом, освоїв чимало робітничих спеціальностей — від шевця до будівельника. Однак покликання не забував, постійно вдосконалював майстерність різьбяра.

У 2003 році Анатолій Бойко став володимирчанином: одружившись, він переїхав у місто Володимир-Волинський (Волинська область). І відтоді ще з більшим захопленням занурився у творчість. Його вабить і дає йому натхнення волинська природа.

«Я освоїв чотирнадцять технік народного мистецтва. До починань мене надихає усе красиве. У кожній моїй роботі є Україна, я працюю в різних техніках, але завжди додаю національну символіку. Так мої вироби стають самобутніми, а їх виконання — неповторне», — каже народний майстер Анатолій Бойко.

Свою творчість умілець проявляє в різних техніках, зокрема: різьба по яєчній шкаралупі, по дереву, коренепластика, живопис, вишивка, вироби зі скла, очерету, лозоплетіння, ляльки-мотанки, в’язання гачком та ін.

Техніку кування по яєчній шкаралупі та вирізьблювання Анатолій Бойко опанував самостійно. Для роботи майстер використовує курячі, індичі, качині й навіть перепелині та страусині яйця. Обковує їх міддю, латунню, алюмінієм та сріблом. Деякі роботи прикрашає бурштином, малахітом, агатом, оксидіаном, бірюзою та яшмою. Ескізів майстер не робить — узявши яйце та обдивившись його, вже знає, який надалі воно матиме вигляд.

«Для роботи придатні тільки домашні яйця, бо вони мають міцну шкаралупу, — розповідає Анатолій Бойко. — Яйце видуваю, мию, просушую та обов’язково освячую. Тільки після цього беруся працювати з ним. Обковую яйце металом і починаю вирізати все зайве. Роблю це бормашиною або алмазним буром, залежно від виробу, його виготовлення займає від кількох днів до місяця. Скажімо, в одному яйці просвердлив 4200 дірочок».

Дорогоцінні та унікальні яйця, що оздобив Анатолій Бойко, колекціонери розвезли по світу. Є вони в Англії, Канаді, Німеччині, США, Японії, Іспанії та Польщі. В Україні їх купують рідше, частіше умілець обмінює на коштовне каміння і матеріали для роботи.

«У мене є вироби, де поєднано три види мистецтва: Планую з оздоблених яєць виготовляти роботи-трансформери, які зможуть легко змінювати свою форму. Виділити якийсь один вид мистецтва, котрий дає найбільше задоволення, — не можу. Я чергую працю над тими або іншими роботами, бо монотонна діяльність рано чи пізно набридає. Тоді «перекидаюся» на той вид мистецтва, за яким скучив. За рік поетапно переходжу всі види: від живопису до вишивки, від різьби до бересту», — розповідає митець.

Є в колекції А. Бойка унікальний витвір — ваза з очерету, складена із 7600 деталей, майстер виготовляв її півроку. А ще в його руках звичайнісінька пляшка може перетворитися на елегантну вазу, стара туфелька — на декоративну ікебану зі шкіри, жменька бамбука — на оригінальну шкатулку, скло і дзеркала — на казковий замок…

У грудні 2014 року роботи майстра були представлені на Міжнародному фестивалі художньої творчості інвалідів «На крилах надії». Анатолій Бойко став лауреатом того фестивалю, журі визнало, що його роботи гідні першого місця. А ще — йому після цього присвоїли звання «Майстер народної творчості». А в листопаді 2015 року здобув звання рекордсмена як володар найбільшої колекції експонатів з яєчної шкаралупи, оздобленої металом. Його ім’я записане в Національний реєстр рекордів України. Анатолій Бойко — один такий майстер на всю Україну, а можливо, й на весь світ.

А ще в майстра-віртуоза є мрія — передати набуте з роками не тільки талановитим дітям і дорослим, а й спрямувати свою творчість на допомогу бійцям, які після участі в АТО стали інвалідами.

Recent Posts

Розпочніть писати і натисніть enter для пошуку